Blog

ślub w plenerze

Co powinieneś wiedzieć organizując ślub w plenerze?

Ślub w plenerze

Każda Para Młoda marzy, by uroczystość ich zaślubin była niepowtarzalna i wyjątkowa. To właśnie sprawia, że coraz częściej Młodzi decydują się na ślub w plenerze. Nie jest to jednak wcale prosta w organizacji impreza, gdyż oszczędzając na wynajęciu sali weselnej i wybierając plener czasami, musimy dopłacić więcej. Przede wszystkim należy zadbać o miejsce, w którym zdecydowaliśmy się na ślub. Warto zadbać o eleganckie namioty lub altanki, w przypadku gdy zaczęło padać. Zresztą dobrze wiemy, że uroczystość zyska dzięki nim podniosły charakter, niż w momencie chowania się pod parasolami gości i Młodych. Dodatkowo musimy spełnić warunki, określone przez Urząd Stanu Cywilnego w przypadku uroczystości cywilnych lub kościół, jeżeli wybraliśmy ślub kościelny (konkordatowy). Oto kilka z nich.

Ślub w plenerze – uroczystość cywilna

Zgodnie z prawem od 2015 roku ślub cywilny w plenerze jest dopuszczalny. Nie możemy się jednak dziwić urzędnikom, którzy nie wyrażą na niego zgody, ponieważ nadal mają do tego prawo. Jeśli więc tak się nie stanie musimy dokonać wpłaty 1000 zł i możemy rozpocząć przygotowania do uroczystości cywilnych. Przede wszystkim miejsce ślubu musi spełniać pewne kryteria, nadające mu odpowiedniego charakteru. Pierwszym z nich jest jego wystrój, czyli kwiaty na stole, biały dywan prowadzący do niego oraz ewentualne zadaszenie w przypadku deszczu. Kolejne kryterium to przygotowanie miejsca na powieszenie godła, krzeseł dla Młodych, świadków i urzędnika oraz stołu z kwiatami. Dodatkowo USC ma prawo do nakazania Młodym organizacji miejsc siedzących dla gości oraz wpłynięcia na muzykę podczas uroczystości.

Ślub w plenerze – uroczystość kościelna (konkordatowa)

W przypadku organizacji ślubu kościelnego w plenerze jest trudniej, gdyż prawo kanoniczne zabrania udzielania go poza kościołem. Zdarzają się jednak wyjątki od reguły, by jednak do nich doszło, należy uzyskać pozwolenie biskupa na podstawie odpowiednio wystosowanego przez Młodych pisma. Kiedy zostanie ono rozpatrzone pozytywnie Para Młoda, musi dokładnie omówić z księdzem wystrój i całą uroczystość. Mowa tu oczywiście o odpowiedniej dekoracji ołtarza, krzeseł oraz klęczników, niezbędnych podczas tego wydarzenia. A czy Wy planujecie ślub w plenerze?

No Comments
Post a Comment