Blog

ślub kościelny

Ślub kościelny i konkordatowy – przydatne informacje

Ślub kościelny – krok po kroku

Ślub kościelny – wizyta w kancelarii parafialnej

Zgodnie z tradycją ślub kościelny powinien odbyć się w parafii młodej, nie jest to jednak obowiązkowe. Kiedy więc wybierzemy miejsce ceremonii, musimy udać się do kancelarii parafialnej, w terminie od pół roku do 3 miesięcy przed jej planowaną datą. Na wizytę musimy zabrać dokumenty tj.:

  • świadectwo bierzmowania (do odebrania w kancelarii parafialnej),
  • metrykę chrztu (do odebrania w kancelarii prawnej),
  • dowód osobisty.

Na podstawie tych dokumentów ksiądz spisuje protokół przedślubny. Po przekazaniu go do parafii Młodej i Młodego, w ciągu dwóch tygodni będą wygłaszane zapowiedzi. Następnie otrzymujemy dokument potwierdzający ich ogłaszanie. Musimy dostarczyć go przy następnej wizycie w parafii, w której mamy zawrzeć małżeństwo.

Ślub kościelny – wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego

Trzy miesiące przed ceremonią należy udać się do USC z następującymi dokumentami:

  • dowód osobisty,
  • skrócony odpis aktu urodzenia,
  • wdowiec/wdowa przynosi ze sobą akt zgonu współmałżonka.

Następnie USC wydaje ważne przez 6 miesięcy zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego, które należy dostarczyć do kancelarii parafialnej. Kolejna wizyta w USC następuje około tygodnia lub w dniu ceremonii w kościele. Musimy pojawić się na niej ze świadkami, gdyż podczas niej zostaje podpisany akt ślubu. Aby wszystko przebiegło bezproblemowo, należy zabrać ze sobą dokumenty tj.:

  • dowód osobisty,
  • potwierdzenie ukończenia nauk przedmałżeńskich,
  • potwierdzenie odbycia 3 spotkań w poradni rodzinnej,
  • potwierdzenie wygłoszenia ,,zapowiedzi”.

W przypadku świadków muszą oni mieć przy sobie jedynie dowody osobiste.

Ślub kościelny – formalności tuż przed

Trzy miesiące przed datą ślubu mamy obowiązek przystąpienia do pierwszej spowiedzi przedmałżeńskiej. Natomiast drugą muszą odbyć tuż przed ślubem. Po każdej z nich przyszli małżonkowie dostają podpis księdza, który udzielił im sakramentu pokuty i pojednania.

Koszty ślubu kościelnego

Oto cennik wszystkich formalności niezbędnych do zawarcia związku małżeńskiego:

  1. Nauki przedmałżeńskie: darmowe lub w granicach miedzy 50zł a 200zł. W przypadku nauk weekendowych ok. 100 zł od osoby za dzień.
  2. Zapowiedzi: cena w zależności od parafii albo za darmo albo od 20zł do 100zł.
  3. Dodatkowe koszty: co łaska lub przygotowanie kościoła na tą uroczystość.

Czym różni się ślub kościelny od konkordatowego?

Ślub kościelny nie różni się praktycznie niczym od ślubu konkordatowego. Wyjątkiem jest jedynie, podpisanie przez Młodych zaświadczenia o zawarciu małżeństwa przed ceremonią kościelną. Dodatkowo przyszli małżonkowie mają obowiązek, dostarczyć do kościoła przed ślubem konkordatowym skrócony odpis aktu ślubu, wydany uprzednio przez USC. Warto pamiętać, że zgodnie z prawem Polskim sama uroczystość kościelna prawnie nie jest ważna. A jaki Wy braliście ślub kościelny, czy konkordatowy?

No Comments
Post a Comment