Blog

obowiązki świadka

Jakie są obowiązki świadka?

Prawa i obowiązki świadka przed ślubem

Przed ślubem obowiązki świadka to przede wszystkim zorganizowanie wieczoru kawalerskiego. Oczywiście warto uzgodnić jego szczegóły z Panem Młodym. Dodatkowo przed uroczystością Młodzi mogą poprosić, by drużba pomógł im w drobnych przygotowaniach takich jak: wybór garnituru przyszłego nowożeńca czy przewóz alkoholu na miejsce wesele. Natomiast w dniu ceremonii świadek na ślubie ma obowiązek czuwać nad wszystkim tak, by wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Świadek na ślubie – obowiązki

Świadek na ślubie cywilnym, jak i kościelnym musi zabrać ze sobą dowód osobisty, gdyż jest on niezbędny podczas dopełniania formalności związanych z ceremonią. Poza tym jest on również czasami proszony o opiekę nad obrączkami ślubnymi, które w zależności od woli nowożeńców może także podawać im, podczas zaślubin. Warto pamiętać również o podniesieniu na duchu oraz zapanowaniu nad stresem przyszłych małżonków, gdyż w tym ważnym dla nich dniu takie emocje mogą być im bliskie.

Obowiązki świadka po ślubie

Po wyjściu z kościoła, urzędu stanu cywilnego lub miejsca ceremonii plenerowej goście obdarowują nowożeńców kwiatami, prezentami albo kopertami z pieniądzmi. W tym momencie świadkowie mają obowiązek dyskretnie stanąć za młodymi i pomóc im w odbieraniu podarunków oraz odłożeniu ich na wybrane wcześniej miejsce np. do bagażnika samochodu. Następnie ich zadaniem jest zadbanie o ich dostarczenie we wcześniej ustalone miejsce.

Świadek na weselu

Czasami zdarza się, że świadek pełni również rolę starosty na weselu, co wiąże się z dodatkowymi obowiązkami oraz odpowiedzialnością trzymania pieczy nad przebiegiem całej zabawy. Najważniejsze obowiązki świadka weselnego to w tym przypadku:

  • zadbanie o to, by na stołach nie zabrakło napojów i alkoholu (chyba że jest to zadaniem obsługi),
  • branie udziału i pomoc podczas oczepin,
  • opieka nad gośćmi (pamiętajmy, gdyż ze wszystkimi ewentualnymi problemami zwracają się oni właśnie do świadka),
  • udział w plenerze zdjęciowym z Parą Młodą (jeśli takie będzie jej życzenie),
  • kontakt z zespołem lub Dj-em oraz obsługą,
  • nadzór nad ewentualnym transportem gości po zakończeniu wesela.

Dodatkowo świadkowie mogą przygotować różnego rodzaju niespodzianki dla Młodych m.in. dedykację lub zabawy. Niektóre obowiązki, niewymienione powyżej mogą wynikać również z regionalnych zwyczajów.

No Comments
Post a Comment