Blog

zwyczaje ślubne

Zwyczaje ślubne czyli tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie

Zwyczaje ślubne w Polsce

Już od wielu lat uroczystościom ślubnym towarzyszą przeróżne zwyczaje ślubne. Stały się one ich nieodłącznym elementem. Wiele Par Młodych nie dostrzega obecności tradycji ślubnych podczas swoich wesel. Co więcej mnóstwo z nich uważa je za obrzędy ślubne, bez których zarówno ceremonia jak i wesele się nie odbędą. Przecież ślub bez czegoś niebieskiego, pożyczonego, starego i nowego, z pewnością nie wróży niczego dobrego.
Pamiętajmy, że zawsze mamy dowolność w tej kwestii. Zastanówmy się więc które zwyczaje ślubne warto wykorzystać. Oto kilka najbardziej znanych obrzędów ślubnych.

Zwyczaje ślubne

Jednym ze zwyczajów ślubnych jest błogosławieństwo Pary Młodej. Odbywa się ono w domu Panny Młodej, niedługo przed wyjazdem do kościoła. Zawsze towarzyszą mu emocje czasami nawet łzy. Symbolizuje pożegnanie córki z rodzinnym domem i rodzicami oraz zawierzenie jej przyszłemu mężowi. Młodzi otrzymują od rodziców wskazówki dotyczące ich nowej drogi życia. Jeżeli chodzi o ubiór nowożeńców tradycja głosi, że oboje nie powinni widzieć się nawzajem w strojach ślubnych, aż do momentu wyjazdu do kościoła. Zaś Panna Młoda powinna ubrać coś nowego (symbolizuje to dostatek), starego (oddaje przyjaźń i pomoc najbliższych), niebieskiego (zapewnia wierność męża) oraz coś pożyczonego (symbolizuje przychylność). Kolejnym obyczajem jest obsypywanie Pary Młodej po wyjściu z kościoła ryżem, jęczmieniem, płatkami kwiatów lub drobnymi pieniążkami. Są one symbolem płodności i dostatku. Możemy powiedzieć, że jest to jedna z pierwszych zabaw weselnych, gdyż jak głosi tradycja, kto uzbiera więcej monet, będzie zarządzał domowym budżetem.

Zwyczaje weselne

Jednym z najbardziej znanych zwyczajów ślubnych jest witanie Młodych przez rodziców: chlebem, solą oraz wódką. Dawniej ten obrzęd był wykonywany przed domem Panny Młodej. Natomiast obecnie nowożeńcy w ten sposób są witani przed salą weselną. Obrzęd ten polega na odkrojeniu kawałka chleba z bochenka, posypaniu go solą oraz skonsumowaniu przez Parę Młodą. Następnie otrzymują oni dwa kieliszki jeden z wódką, drugi z wodą. Które z nich trafi na ten z wódką będzie w rodzinie trzymało pieniądze. Po wypiciu młodzi mają rzucić kieliszkami za siebie tak, by się one stłukły. Jeżeli jednak pozostaną one w nienaruszonym stanie świadek ma obowiązek rozbić je nogą. Następnie zgodnie z tradycją, by uchronić Pannę Młodą przed potknięciem i pechem, małżonek przenosi ją przez próg.

Czas na zabawę ślubną

Kolejnym zwyczajem jest odtańczenie przez nowożeńców jako jedyni pierwszego wspólnego tańca. Wiele przesądów mówi, że jeżeli podczas niego będą im się plątać nogi, to w życiu może być podobnie – będą zmierzać w różne strony.
Kolejna tradycja ślubna jest znana przez wszystkich i dla wielu nad wyraz prorocza. A są to oczepiny. Polegają one na tym, że nowożeńcy z zawiązanymi oczami rzucają w tłum panien welon/podwiązkę i kawalerów muchę lub krawat. Kto z gości złapie te akcesoria w przeciągu roku weźmie ślub. Dodatkowo z tym obyczajem wiążą się przeróżne zabawy weselne. A jakie Wy znacie zwyczaje ślubne?



No Comments
Post a Comment