Blog

Zabawy weselene

Zabawy weselne czyli sposób na rozbawienie gości

Zabawy weselne to od zawsze nieodłączny element oczepin. W polskiej tradycji są one sposobem na zintegrowanie i przełamanie pierwszych lodów pomiędzy gośćmi. Oto kilka najbardziej popularnych rozgrywek, bez których z pewnością nie może odbyć się wesele.

Zabawy weselne: gorące krzesła

To jedna z najbardziej znanych zabaw nie tylko weselnych. Polega ona na ustawieniu krzesełek w kręgu, tak by stykały się one oparciami. Natomiast uczestnicy mają za zadanie zająć miejsca na krzesłach, po ucichnięciu muzyki. Haczyk jest taki, że za każdym razem krzesełek jest o jedno mniej od liczby graczy. Odpadają Ci, którzy co turę nie znajdą miejsca siedzącego. Dodatkowym utrudnieniem mogą być zadania, które z polecenia wodzireja muszą wykonać gracze przed zajęciem miejsca na krzesełku.

Taniec z figurami

Jest to jedna z najstarszych zabaw na wesele. Polega ona na tworzeniu tzw. figur z ciał par na podstawie wydawanych przez wodzireja poleceń takich jak: trzy nogi i dwie ręce. Te z par, które nie będą mogły utrzymać się w danych pozycjach odpadają.

Zabawy weselne: Taniec pod sznurkiem

W tej rozgrywce biorą udział pary. Zaś zadaniem np.  Młodych jest trzymanie rozciągniętego sznurka. Po jednej z jego stron tańczą pary, a w momencie ściszenia muzyki muszą one przejść pod sznurkiem. Mankamentem tej zabawy jest jego obniżanie co taniec. Zwycięża para, która za każdym razem przechodziła pod linką bez jej dotknięcia i przewróceń.

Zabawy weselne: wycieczka do zoo

Ten rodzaj zabawy opiera się na szybkości jej uczestników. Potrzebujemy do niej rozstawionych dwóch rzędów krzeseł (w każdym po 7 sztuk) na przeciwko siebie oraz wybraniu dwóch drużyn spośród gości. Każdy z nich otrzymuję jedną z ról: taty, mamy, dzieci (Witka, Jacka i Zosi), psa Azora i słonia. Kiedy już zostaną im przydzielone postaci rozpoczyna się czytanie historyjki, w której  po wymienieniu danej osoby musi ona wstać z miejsca, obiedz cały rząd i znowu je zająć. Fenomen tej gry polega na coraz to częstszym pojawianiu się postaci w tekście, co powoduje dużo zamieszania wśród uczestników.

Zabawa w kotka i myszkę

W tej zabawie zadaniem Pana Młodego jest wykradzenie swojej małżonki otoczonej przez koło panien strzegących do niej dostępu. Można także wykonać ta zabawę z Panem Młodym i jego drużbami.

Taniec na gazecie

W tej grze ważna jest dokładność i zwinność zawodników, mających za zadanie taniec na gazecie. Nie jest to jednak wcale proste, gdyż z każdą kolejną piosenką tańcząca na niej para musi składać ją na pół. Z czasem odpadają te z nich, które spadną z gazety. A jakie inne zabawy weselne Wy znacie?

No Comments
Post a Comment