Blog

zabawy na oczepiny

Przyśpiewki i zabawy na oczepiny [Zainspiruj się!]

Przyśpiewki i zabawy na oczepiny

Zabawy na oczepiny to jeden z najbardziej wyczekiwanych punkt wesela przez gości. Już od lat wpisują się one w niezbędne tradycje podczas uroczystości weselnych. Warto pamiętać, że nie dotyczą one tylko obrzędu rzucania przez Młodych welonem i muszką. Oto po trzy przykłady najbardziej znanych zabaw i przyśpiewek. Sprawdź, czy już je znasz?!

Zabawy na oczepiny

Chłopiec czy dziewczynka

Mówi się, że dzięki tej zabawie Młodzi poznają płeć tylu dzieci ile, chcą mieć. Polega ona na usadzeniu Młodych na krzesełkach tyłem do siebie. Całą zabawę gra muzyka w momencie jej ucichnięcia młodzi odwracają się do siebie (muzyka ucicha tyle razy ile Para, planuje mieć dzieci). Jeżeli oboje obrócą się w tę samą stroną będzie chłopiec, jeśli w przeciwną będzie dziewczynka.

Test zgodności

Ta zabawa na oczepiny może przypominać randkę w ciemno z powodu kotary, którą przedzieleni są Młodzi. Ma ona jednak zupełnie inne zasady. Gdyż oboje mają zawiązane oczy a w dłoniach kartki z napisem ,,on” i ,,ona”. Gra polega na odpowiadaniu przez nich na pytania, podnosząc daną kartkę do góry. Dzięki tej zabawie Para Młoda dowiaduję się o sobie ciekawych rzeczy. Oto kilka przykładowych pytań:

 • Kto będzie trzymał kasę?
 • Kto lepiej prowadzi samochód?
 • Kto pierwszy powiedział ,,kocham Cię”?

Zbieranie na wózek

Ta zabawa weselna jest niezwykle starym i pięknym zwyczajem. Polega ona na symbolicznym zbieraniu na ,,wózek” dla nienarodzonego jeszcze dziecka Pary Młodej. Obowiązkowo muszą wziąć w niej udział oboje Młodzi, gdyż to właśnie oni mają tańczyć z każdą osobą, która wrzuci do koszyczka pieniądz. Pamiętajmy jednak, że wywijanie piruetów na parkiecie wymaga nie lada kondycji, warto więc powiadomić zespół lub Dj o przewidywanym czasie trwania utworów podczas tej zabawy.

Przyśpiewki weselne

Jeżeli chodzi o przyśpiewki weselne to możemy podzielić je na dotyczące:

 • gości
 • Młodych
 • uroczystości weselnych
 • rodziców Pary Młodej

To jedynie ogólny podział, gdyż tak naprawdę mamy w tej kwestii pełną dowolność. Najbardziej znaną przyśpiewką jest piosenka od Młodych dla rodziców, podczas której wspólnie tańczą oni w okręgu. Najczęściej Para jako utwór wybiera ten pod tytułem: ,,Cudownych rodziców mam”. Oto przykładowe teksty dwóch utworów śpiewanych przez gości, w celu zachęcenia nowożeńców do publicznego pocałunku.

 1. ,,Ona temu winna, ona temu winna pocałować go powinna,
  on jest temu winien, on jest temu winien pocałować ją powinien,
  oni temu winni oni temu winni pocałować się powinni”
 2. ,,Gorzka wódka, gorzka wódka trzeba ją osłodzić
  młody młodą pocałuje nie będzie im szkodzić
  A pan młody gapa a pan młody gapa nie wie
  gdzie u młodej japa”

A jakie Wy znacie przyśpiewki i zabawy na oczepiny?

No Comments
Post a Comment